Vannak helyzetek, amikor a szakítás igenis jó döntés. Ilyen lehet például, amikor a párunk súlyosan bántamlaz minket, vagy valamilyen egyéb okból fenntarthatatlanná válik a kapcsolat. Személy szerint az a meglátásom, hogy mindig érdemes kétszer is meggondolni, mielőtt szakítani szeretnénk a párunkkal - de mik ezek a helyzetek, mikor érdemes és mikor nem? Hogyan kell az egész folyamatról gondolkodnunk, hogyan kell feldolgozni, mi vár ránk utána, hogyan érdemes újrakezdeni? Íme, cikkünkben A-Z összefoglalunk minden tudnivalót.
Vannak olyan életszituációk, amikor alapvetően ez a helyes lépés. Ilyenek lehetnek például - a teljesség igénye nélkül - az alábbiak:
Súlyos érzelmi bántalmazás. Folyamatosan terrorizál, becsmérel és mindig olyan megjegyzéseket, kijelentéseket tesz, amelyek az alapvető emberi mivoltot sértik meg.
Súlyos fizikai bántamazás. Ha súlyos bántalmazás lép fel, akkor ezzel a saját személyes emberi mivoltunkat is kockáztatjuk. Nem szabad eltűrni, hogy mások fizikailag is bántsanak minket.
Súlyos függőség. Például legyen szó alkoholról, drogról és addiktív szerekről, amelyek a mi testi és lelki épségünket is kockára teszik. Önmagában véve egy erős játékfüggőség szerintem még nem ok a szétválásra, abban az esetben, ha ez nem vált ki kifejezetten súlyos emberi hanyagságot.
Durva hanyagság és nemtörődömség. A munkáit nem látja el, egyáltalán, nem is próbál tenni azért, hogy a kapcsolatból kivegye a szükséges részét anyagi, házi teendők, stb... terén. Persze, lehet, hogy valaki éppen rossz élethelyzetbe került, de ha több területen is megjelenik a rendkívül durva hanyagság, akkor érdemes lehet megállnunk egy pillanatra elgondolkodni és a szakítás gondolatával eljátszani.
Folyamatos félrelépés és megcsalás. Nem tiszteli a párkapcsolatunkat, és folyamatosan megcsal minket - ilyenkor mit várunk a kapcsolattól? Miért gondolod úgy, hogy a jövőben jobb lesz? Különösen akkor számíthatunk erre a későbbiek során, ha a gyerekkorból hozott érzelmi minták is ilyenek.
Nagyon fontos lehet mindig arra gondolni, hogy vajon lenne-e képes a partnerünk arra, hogy változzon. Amennyiben évek óta, folyamatos kérlelés és változtatás ellenére sem képes és hajlandó változtatni a gondolkodásán, magatartásán, érdemes lehet elgondolkondi a szakításon. Egyedül abban az esetben nem szoktam javasolni, ha a felek házasok - ilyen esetben kizárólag félrelépés esetén tartom könnyen elfogadhatónak a döntést.
A szakítás jelei
Meggyengülő kötődés. Ha már nincs meg a megfelelő érzelmi kötődés, akkor az nagyon könnyen okozhat eltávolodást. Érdemes a kezdeti szerelmet feleleveníteni, a szexuális életünket is rendszeresen gyakorolni.
Elfajuló viták. Rendszeresen vannak túlkapó viták, már szinte mindennapossá válnak? Sokkal gyakoribbak az ilyenek, mint kezdetben, a legelején? Rendszeresen törik ki mindez akár értelmetlen okokból?
Eltérő célok. Ha nagyon más célok lebegnek a szemünk előtt, akkor jó eséllyel nem fogjuk tudni azokat közös nevezőre hozni a jövőben. A párod mindenképp külföldön szeretne élni, de nálad ez szóba sem jöhet? Ő szeretne gyereket, te viszont semmiképpen? A szakítás és válás egyik legfőbb oka.
Kevesebb beszélgetés. Nagyon lecsökkent a napi kommunikáció mennyisége, az arra szánt idő? Már csak úgy elvagyunk egymás mellett, és úgy gondolkodunk egymásról, mint valamiféle lakótársak?
Nem teszünk a kapcsolatért. Ha legalább egyik fél nem tesz a kapcsolatért, akkor sokkal nehezebben fog menni. Ez is olyan, mint a nyelvtudás, vagy bármilyen kompetencia - folyamatosan fejleszteni kell, és tenni azért, hogy még jobban működjön minden.
Hogyan kell meglépni a szakítást?
Mi a helyes döntés? Ez nagyon nagyban függ a saját élethelyzetünktől is. Amennyiben az adott illetővel élünk, kérjük meg nyomatékosan arra, hogy a rossz, negatív viselkedésén próbáljon meg változtatni. Amennyiben erre nem mutat megfelelő hajlandóságot, figyelmeztessük, hogy a tevékenysége szakításhoz vezethet. Ha ezek után sem hajlandó változtatni azon, amit csinál, egyszerűen tegyük meg. Ha együtt élünk a párommal, akkor se próbáljunk meg szó nélkül lelépni. Mindig tartozunk annyival a másiknak, hogy szólunk neki előtte a döntésünkről.
A szakítás feldolgozása
Hogyan kell a szakítást feldolgozni? Íme, néhány olyan tipp, amiket érdemes megfogadni.
Figyeljünk a mindennapokra. A mindennapi teendőink és gondolataink lebegjenek előttünk, ne pedig a múlt - legyen az bármilyen is.
Látogassunk el egy terapeutához. Egy jó terapeuta segíteni fog tudni nekünk abban, hogy a történteken túl tudjunk lépni, és a történteket fel tudjuk dolgozni.
Gondolkozzunk pozitívan a jövőről. Volt már olyan, hogy valami rossz történt, és utána sokkal jobb lett, mint előtte? Mindig vannak az életben mélypontok, melyekkel meg kell küzdenünk.
Vannak olyan dolgok is, amelyeket érdemes elkerülni - ezek például, ilyenek az alábbiak:
Folyamatosan szidni a másikat. Ne kezdd el szidni a másik embert, különösen ne a közösségi médiában. Az emberek nem szeretik azt, amikor valaki állandóan negatív, másokról szarkasztikusan beszél.
Nyíltan kimutatni a fájdalmunkat. Ezt a nyilvánvaló gyengeség jeleként értelmezné a környezetünk. Ne menjünk be könnyezve a munkahelyünkre. Nem egészséges magunkba fojtani mindent, de válogassuk meg azon emberek körét, akik előtt a történteket megosztjuk.
Bosszúhadjáratot indítani. Soha ne indíts bosszúhadjáratot a másikkal szemben. Például, ne menj be a munkahelyére lejáratni őt, a Facebookre kiposztolni, hogy miket csinált és mekkora hülye volt.
Zaklatásba kezdeni. Ne kezdjük el gátlástalanul zaklatni a másikat - SMS-ben, akár személyesen, telefonon vagy e-mailban. Ez egyébként is bűncselekmény. Minimális az esélye annak, hogy ezzel vissza tudjuk szerezni a másikat.
Szakítás után - fontos teendők és gondolatok
Fontos, hogy próbáljunk meg a mindennapjainkra koncentrálni. Ne rágódjunk a történteken - egész egyszerűen csak próbáljunk meg túllépni azokon a dolgokon, amik korábban voltak. Foglalkozzunk a munkánkkal, keressünk magunknak valami új hobbit, látogassunk el egyéb közösségekbe, körökbe is. Fel kell készülnünk rá, hogy a megterhelő érzelmi időszak minimum 3 hónapig fog eltartani.
Hogyan érdemes újrakezdeni a kapcsolatunkat?
Amikor túl vagyunk egy szakításon, akkor gyakran felmerülő kérdés, hogy mégis hogyan lenne érdemes újrakezdeni. Erre többféle válasz is létezik - de nincs olyan, ami tuti, 100%-os megoldásnak lenne nevezhető. Amikre fontos odafigyelni:
Zárjuk le a korábbi párkapcsolatunkat. Teljes mértékben - ha kell, rendezzük el azt, amit illik és kellene. Ezzel teljesen más perspektívába fogjuk tudni helyezni az eddig történteket.
Tegyük rendbe magunkat mentálisan. Ne küzdjünk ezentúl mentális problémákkal. Ha kell, menjünk el egy pszichológushoz pár alkalomra, vagy gondoskodjunk arról, hogy a mentális gondolatvilágunk helyrejöjjön.
Foglalkozzunk önfejlesztéssel. Ha lehet, próbáljuk meg a személyiségünket és egyéniségünket fejleszteni, hiszen, ha magasabb szintre kerülünk, sokkal jobban fogunk tudni nehéz szituációkat kezelni.
Várjunk egy kicsit. Mindig érdemes egy kicsit várni utána - legalább pár hónapot, hogy érzelmileg teljesen rendbe kerüljünk. Amikor ez megtörténik, akkor már tovább tudunk lépni.
Ki volt a hibás?
Ki tehet mindenről? Ez is egy rendkívül gyakran feltett kérdés. Alapvetően úgy gondolom, hogy nem létezik olyan szituáció, amikor csak és kizárólag egy személy tehet az egészről. Mindig van valamekkora része a történtekben mindkét félnek - és ez még akkor is így van, ha sokkal inkább az egyik fél a felelős az egészért. Te vajon elegendő időt töltöttél vele, vagy csak a munkádnak éltél? Elmentél párkapcsolati tanácsadóhoz? Olvastál párkapcsolati pszichológiával kapcsolatos könyveket? Ha volt rá alkalmad, meglepted őt valamivel?
Újra összejönni - vajon jó ötlet?
Ez attól függ - és a szakítás hogyanjától, okaitól. Vannak, akik megpróbálnak újra összejönni, és vannak, akik inkább nem foglalkoznak ezzel - mindenkinek az egyéni, személyes döntése, preferenciái és gondolatai fogják eldönteni, hogy vajon szeretnének-e ezzel próbálkozni. Mindig azt érdemes vizsgálni, hogy mi vezetett a szétváláshoz, és hogy ebben a felek lennének-e képesek ezen változtatni, vagy sem. Amennyiben igen, érdemes lehet megpróbálni, de éredmes lehet a célokat, és feltételeket az elején letisztázni.
Posztolta: Ottó - Szakértője A Párkapcsolatoknak És A Coachingnak.
2023-08-12