A megcsalás az egyik talán leggyakoribb oka a kapcsolatok felbomlásának – a statisztikák pedig azt mutatják, hogy a legtöbb párkapcsolatban legalább egyszer az egyik nem félrelép. Mit állíthatunk a megcsalásról, hogyan kerülhető el, mik a jelei? Ha megtörtént, akkor hogyan zajlik a feldolgozása, mi történik utána? A KapcsolatNavigátor teljes körű választ ad arra vonatkozóan, hogy mit érdemes tudni a fogalomkörrel kapcsolatban.
A megcsalás jelentése nem azonos a különféle források értelmezése szerint. Vannak, akik a fizikai és érzelmi megcsalást külön kifejezésként definiálják.
Fizika megcsalás az, amikor valaki szexuális kapcsolatot létesít olyasvalakivel, aki nem a párja vagy a házastársa. Ez történhet akár egyszer, többször, rövid vagy hosszú időintervallumra kivetítve. A kapcsolat mindig titokban, előzetes megbeszélés nélkül létesül.
Érzelmi megcsalásról beszélünk, amikor nem történik fizikai aktus – viszont, az adott illető ellenkező nemével sokkal őszintébb, bizalmasabb, nyíltabb kapcsolatot létesít mint saját párjával, a meglévő személyes és fizikai vonzalom mellett.
A nők általában sokkal rosszabbul reagálnak párjuk érzelmi megcsalására, mint a férfiak.
Lehetséges okai
Általában derült égből villámcsapásként éri a megcsalt felet az esemény, mely után teljes összeomlás következik. Szinte minden esetben krízissel kell szembenézünk – ez alól szinte nincs kivétel. Az alábbi kérdések szoktak felszínre bukni a sértett félben – egy ilyen helyzet után:
Miért pont most?
Miért pont vele?
Miért hazudott nekem?
A legfőbb kiváló okai a megcsalásnak - a teljesség igénye nélkül, hisz számtalan dolog állhat a háttérben.
A szeretet hiánya. Amikor egy párkapcsolatban nincs szeretet, akkor sokkal nagyobb eséllyel következik be a félrelépés. Nagyon fontos, hogy mindig mutassuk ki a szeretetünket, figyelmünket, törődésünket a másik fél irányába, hogy megelőzhessük az ilyen problémákat.
Gyakori bántások. A bántalmazó viselkedés könnyen vezethet oda, hogy a kapcsolat szétesik, megromlik, és a bántott fél valaki máshoz próbál meg fordulni egy idő után, a kilátástalanságának és érzelmi nyomottságának köszönhetően.
Túlzott konfliktuskerülés. A másik véglet, amikor a pár teljesen megpróbálja elkerülni a konfliktusokat. Ilyenkor egy tátongó űr jön létre a két fél között – és az a fél, aki magányosnak érzi magát, előbb-utóbb keresni fog valakit, aki mellett kiteljesedhet.
Énképpel kapcsolatos problémák. Ez többféle módon is előkerülhet – például abban az esetben, ha valaki rossz családi mintát látott maga előtt korábban – a nagymama is félrelépett, vagy valaki a személyiségének új szeletét szeretné felfedezni.
Szétfejlődés. Ez akkor történik meg, amikor az egyik fél önbecsülése elhúz a másik mellett. A kapcsolat akkor működik harmonikusan, amikor a két fél önbecsülési szintje azonos fokon van. Amikor a pár összejött, ez még így volt – aztán az egyik fél elkezdett önfejlesztéssel foglalkozni, vállalkozásba kezdett, kibővítette az érdeklődési körét – és már nem érezte jól magát régi választottja mellett.
A megcsalás jelei
Íme, felsorolunk 8 olyan jelet, amiből arra gyanakodhatsz, hogy a párod félrelép. Nincs két egyforma eset, és az indítékok is nagyon sokat számíthatnak – de az alábbiak mindegyike lehetséges, reális és valós szignál lehet.
1 Változó eszközhasználat. Az egyik legtipikusabb jel, hogy nem lehet hozzáférni a gépéhez, azt jelszavasította, a képernyőhöz közelebb hajol, amikor a gépét használja. Sokszor a telefonjára is zár kerül, és előfordul, hogy csak az egyik eszközt hajlandó használni ezentúl.
2. Ideges reakciók. Sokszor úgy fogod érezni, hogy indokolatlanul idegessé válik, amikor szóba kerül egy adott személy, valamelyik kollégája, vagy ha kap egy új értesítőt a telefonján.
3. Változások a napi rutin körül. Gyakorlatilag bármilyen rutinváltozás utalhat arra, hogy a férfi szerelmessé válik, vagy valami új dologba kezdett bele. A párunk hirtelen elkezd sportolni, kondizni jár, picit később ér haza vagy parfümöt használ.
4. Változások a megjelenésben. Hirtelen új stílust ölt, új ruhákat vesz fel, már minden nap borotválkozik – ezek mind arra utalnak, hogy valakinek tetszeni akar.
5. Változások a beszélgetésekben. Amikor a párunknak kialakult viszonya van valakivel, akkor az illetőről többet vagy kevesebbet fog beszélni – de az esetek többségében nem pont ugyanannyit, mint eddig.
6. Változások a szexben. Lehetséges, hogy olyan pózokat, technikákat szeretne kipróbálni a társunk, amelyeket eddig nem ismertünk. Ezeket lehet, hogy pornófilmekből meríti – de az is lehet, hogy az új partnere mutat neki érdekes fogásokat.
7. Sűrűsödő üzleti utazások. Hirtelen imádja a túlórát, sokszor megy el különféle helyekre, utazik, de nem ad információkat arról, hogy pontosan hová, hol száll meg, és hogy mik történtek ezeken az utakon.
8. Új baráti kör. A félrelépő fél olyan új munkahelyi barátokat talál, és mesél, akiket Te nem ismersz, és akikkel Te magad érdekes módon soha nem találkozol. Számodra ezek az emberek furcsamód csupán a képzeletedben léteznek.
A megcsalás feldolgozása
A megcsalás feldolgozható, ámde nem könnyű feladat – sokszor rendkívüli kihívást igényel, és egy párkapcsolati terapeuta segítségét, közbenjárását. Van egy érdekes gondolat, melyet Morgan Johnson – Bizalom című könyvében olvastam: „ha egyszer becsapnak, az a másik szégyene, ha másodjára, az már a tiéd”. A megcsalás feldolgozása általában 8-12 hetet vesz igénybe, vagy akár éveket is, ha kifejezetten súlyos esetről lenne szó. Az alábbi tényezők rendkívüli nagy szerepet játszanak abban, hogy mennyire lesz egyszerű a feldolgozás:
Szerelemből vagy vágyból történt az eset?
Kettős életet élt már egy ideje?
Milyen sebeink vannak korábbi kapcsolatainkból?
Mennyire volt mély és meghitt a kapcsolatunk eredetileg?
Mennyire támogató a közeg, amelyben élünk?
A párterápia kezdetén normális, hogy a legelején a dolgok rosszabbra fordulnak, mielőtt javulni kezdenének – hiszen, a problémák egy súlyként zúdulhatnak ránk.
Megcsalás után – mi következik?
Amikor kiderül a megcsalás, az talán a legrosszabb – és ez is okozza a legnagyobb krízist a feleknek. A férfiaknál és a nőknél egy picit másképp zajlik le a folyamat, és jellemzően kissé eltér a természetes reakció is. A férfiak kevésbé szenvedik el a félrelépést, és nyitottabbá válnak a barátaik előtt – a nők depresszióba esnek.
Amennyiben van rá lehetőség, próbáljunk meg közös megoldást találni a problémára és azokat tisztázzuk közösen. Az alábbi lépések segíthetnek abban, hogy a későbbiek során ne merülhessen fel hasonló krízis.
1. Kommunikáljunk megfelelően. Mi miatt történt az, ami? Mit tehetnénk annak érdekében, hogy a későbbiek során ne fordulhasson elő ilyesmi? Legyetek őszinték, nézzetek egymás szemébe és gondolkozzatok azon, hogy mit rontottatok el.
2. Ne hibáztassuk egymást. Ne mutogassunk egymásra. Nincs olyan, hogy egy félrelépésben csak és kizárólag az egyik fél a hibás – mindketten tehettek azért, és annak érdekében, hogy a későbbiek során ne történjen félrelépés.
3. Készítsünk listát. Írjatok arról közös listát, hogy mit kellene tennetek annak érdekében, hogy a jövőben ilyesmi ne fordulhasson elő. Talán meglepő a gondolat elsőre – de az ilyen listákon rendkívül egyszerű pontok szoktak szerepelni.
4. Dolgozzunk közösen az önbecsülésünkön. Az őszinte beismerés rendkívül fontos – ahogy az is, hogy a jóvátétel által örökre megszabadulhassatok a bűntudattól.
Mit tehetünk, hogy elkerüljük?
Ha el szeretnénk kerülni, akkor számos dolgot tehetünk. Ezen tanácsok egy része abban segít, hogy mi magunk ne lépjünk félre, a másik része a párunk számára fontos feladat.
Ne flörtölgessünk. Ne flörtölgessünk állandóan másokkal, hiszen ez rendkívül zavaróvá válhat a másik fél számára. Ne akarjunk folyamatosan kitekingetni a párkapcsolatunkból, hanem összpontosítsunk a társunkra.
Éljünk aktív házas életet. Lehetőség szerint aktívan éljünk házas életet, ne tartóztassuk meg magunkat, hiszen, ha valamelyik fél visszafogja magát, akkor könnyen lehet, hogy félrelépés lesz a végeredmény. Azt el kell fogadni, hogy a férfiaknak és nőknek más igényeik vannak a gyakoriság terén.
Beszéljük meg a szexuális igényeinket. Mindig próbáljuk meg a szexuális igényeinket megbeszélni. Ne legyen tabutéma kettőnk között, hogy mitől válik a szex igazán érdemessé számunkra - beszéljük meg, ha kell, akár üljünk le, és nyíltan társalogjunk arról, hogy mit várunk el a másiktól.
Legyünk őszinték egymással. Mindig próbáljunk meg igazán őszinték lenni a másik féllel szemben. Nagyon fontos, hogy semmiben ne váljunk titkolózóvá - és erre nem csak a párkapcsolati életünk a jó példa, hanem a pénzügyi, valamint egyéb tevékenységeink, döntéseink is.
Ha kell, vegyünk részt terápiás üléseken. Lehet, hogy valami miatt nem működik igazán jól a kapcsolatunk - érdemes lehet egy külső szakembernek is megvizsgálnia azt, hogy vajon mi miatt történhetnek a felmerülő szokásos problémák. A terapeuták nagyon sok mindenben fognak tudni segíteni nekünk.
Legyen egy őszinte elhatározásunk. Fogadjuk meg, hogy ezentúl hűségesek leszünk a partnerünkhöz, és próbáljuk meg magunkat ehhez tartani. Ha őszinte fogadalmat teszünk, az nagyon sokat fog tudni segíteni nekünk abban, hogy a kísértés idején túl tudjunk lendülni.
Milyen gyakran kell szembenéznünk ezzel az érzelmi krízissel?
Az ember kapcsolatainak a számától, érzelmi világától, és a partnerei gondolkodásától függ, hogy milyen gyakran, hányszor, és milyen okból kell szembenézni a megcsalással. Társadalmunkban gyakrabban van jelen, mint a korábbi évtizedek során - rendkívül sokan tisztában vannak azzal, hogy a házasságok és párkapcsolatok ennek köszönhetően gyakori kríziseken mennek keresztül.
Posztolta: Ottó - Szakértője A Párkapcsolatoknak És A Coachingnak.
2023-08-12