A feminista jelentése 3 érzelmezéssel rendelkezik a magyar értelmező kéziszótár szerint.
1. A nők jogaiért harcoló, azok egyenjogúságáért küzdő
2. A feminizmus híve
3. Nőies jellegű személy, illetve alkotás (ritkább értelmezés)
Példamondatok: Három hónap börtönbüntetésre ítélték Irakban a szerda estei TV műsorban látható feminista újságírót, mivel megzavarta a közrendet. A feminista mozgalom egyre erősödik, egyre több hívük van világszerte és egyre többen teszik le a voksukat az eszméik mellett. Viláagszerte egyre nagyobb tolernanciát kapnak az erőszak ellen tiltakozó, nőjogi, feminista megmozdulások - a tüntetők békésen vonulnak az utcán, a szeretetet képviselve.
A feminizmus jelentése 2 értelmezéssel rendelkezik a magyar értelmező kéziszótár szerint.
1. A nők egyenjogúságát hirdető politikai eszme, mely annak megvalósítását tűzte ki céljául.
2. Olyan politikai mozgalom, amely a nők egyenjogúságáért küzd.
Példamondatok: a feminizmus eszméje már a 18. század végén is létezett angliában. A feminizmus a 21. században már rendkívül népszerű volt, egyre több politikai jogot vívtak ki maguknak a nők.
Gyakran felmerülő kérdés szokott lenni, hogy az említett kifejezés, valamint annak szionímája mennyire elterjedt eszme, politikai gondolat. Alapvetően fontos tisztában lenni azzal, hogy ma már a nőket szinte pontosan ugyanazok a jogok illetik meg, mint a férfiakat - legyen szó munkavállalásról, munkáról, fizetésről, vagy bírósági ügyekről. Ennek köszönhetően ma már nincs annyira nagy hangsúly a kérdésen, mint pár évtizeddel ez előtt, amikor a nők egyenjogúságért való küzdés mindennapos volt - sokszor gúnyolták a nők jogaiért elszántan küzdő embereket. Habár ma már kevésbé van ez a média középpontjában, nem szabad elfelejteni az ilyen mozgalmak érdemeit, eredményeit. Bizonyos amerikai államokban még ma is nagyobb szerep jut a kérdésnek, habár, a kontinensen minden államnak egyedi politikai berendezkedése van a demokratikus irányításon belül.
Az eszme híres hirdetői voltak például az alábbi személyek:
Emmeline Pankhurst - az angol szüfrazsettmozgalmak egyik vezéregyénisége volt, a választójogok egyik fő kiharcolója, férje támogatta a nézeteit, öt gyerek anyja volt.
Glücklich Vilma - elsőként szerzett diplomát magyar egyetemen, bölcsészetet tanult, az egyenjogúságért és választójogért is harcolt.
Virginia Woolf - a 20. századi irodalom egyik kiemelkedő alakja volt, az enyomó társadalomkritikával szemben is küzdött.
Hugonnai Vilma - magyar orvosnő, elsők között szerzett diplomát, viszont végzettségét nem ismerték el, ezért 18 évig kénytelen volt mással foglalkozni.
(a fogalom bemutatása képen)
Posztolta: Ottó - Szakértője A Párkapcsolatoknak És A Coachingnak.
2023-08-12